علت کار نکردن یخچال چیست ؟ و راهکار تعمیر و رفع ایراد یخچال چیست ؟

کار نکردن یخچال می تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

رله و خازن معیوب

از جمله مواردی که می تواند سبب شود تا یخچال کار نکند رله و خازنی است که دچار مشکل شده است. رله بار الکتریکی یک وسیله حفاظتی بوده که در مدار کمپرسور یخچال استفاده گردیده است. انتقال بارالکتریکی به وسیله قدرت از طریق خازن و رله به سیم پیچ موتور کمپرسور انجام میگردد و برای این رله در مدار برای متصل کردن سیم پیچ شروع به کار استفاده شده است تا کمپرسور را در سرعت حرکتش بگذارد.

در صورتی که فن های دستگاه کار کنند و کمپرسور نتواند کارش را انجام بدهد یا اینکه صدایی کلیک مانند دستگاه به صدا دربیاید، رله بار الکتریکی را بر روی آن برای داشتن نشانه های از گرم شدن زیاد یا خمیدگی چک نمایید.

رله بار الکتریکی در یخچال های مدرن عموما یک بخش ترکیبی بوده و به صورت مستقیم در کناره ی کمپرسور قرار میگیرد. میتوان به وسیله یک مولتی متر تداوم عملکرد اضافه بار و رله را چک نمایید.

این امکان وجود دارد که اتصال خازن شروع به کار دستگاه به مونتاژ رله اضافه بار صورت گرفته باشد. خازن شروع بکار برای سیم پیچ کمپرسور ولتاژ شروع بکار زیادی را فراهم می نماید. اگر که خازن دستگاه عیبی داشته باشد کمپرسور ممکن است کارش را شروع نکند. حتما برای نشانه های مانند گرم شدن بیش از اندازه یا خمیدگی آنرا چک کنید و اگر نیاز بود آن را عوض کنید.

در صورتی که بار الکتریکی ، رله شروه بکار و خازن را بررسی نمودید و هیچ ایرادی وجود نداشت، این امکان وجود دارد که کمپرسور در دستگاه مشکلی داشته باشد که حتما یک تعمیرکار حرفه ای یخچال باید آن را چک کند. این ها مدار الکتریکی بوده و پس از تعمیر باید از برق جدا گردند.

علت کار نکردن یخچال

کنترل کننده سرما یخچال

میتوان این مورد را به عنوان یک سوئیچ کنترل کننده دما معرفی کرد که وظیفه دارد تا قدرت را برای مدارهای فن و کمپرسور در یخچال فراهم نماید. اگر کنترل کننده سرما یخچال خراب باشد و مشکلی داشته باشد ممکن است که یخچال کار نکند.

اتصال کلید تنظیمات دما به دستگاه انجام می شود و عموما در کنترل پنل بخش مواد غذایی تازه قرار دارد. شما میتوانید تداوم عملکرد کنترل را به واسطه مولتی متر چک کرده و سپس اقدامات لازم را انجام بدهید.

برای شروع نیاز است که دستگاه را از برق جدا کرده و سپس کنترل را از محفظه ی خود بیرون آورده و سیم انتهای ررا قطع نمایید.همان گونه که بر روی دماهای خنک تر  دستگاه کنترل را تنظیم میکنید سوئیچ را باید ببندید و تداوم عملکرد را بین بین پایانه ها قرار داشته باشد. اگر غیر از این باشد کنترل دستگاه مشکلی داشته و باید عوض گردد.

مشکل داشتن برد یخچال

در برخی از یخچالهای جدیدتر کنترل به واسطه صفحه الکتریکی انجام میشود که کنترل درجه حرارت را انجام میدهد و مواردی دیگری همچون کمپرسور، سیستم ضد یخ دستگاه و فن ها را نیز کنترل می نماید. مشکل داشتن صفحه کنترل میتواند موجب کار نکردن یخچال باشد.

قیمت کنترلهای الکترونیکی زیاد است و البته پیچده می باشند. پیش از اینکه به کنترل الکترونیکی شک کنید باید در شروع این اطمینان را داشته باشید که برای کمپرسور هیچ قدرت برقی تامین نمیگردد و به صفحه کنترل قدرت ورودی داشته باشد و به صورت صحیحی کنترل های خارجی کار میکنند. باید برای وجود نشانه های مانند خمیدگی ، فویل مشکل دار یا اتصال سوخته صفحه کنترل را بررسی کنید. پیش از اینکه صفحه کنترل را چک کنید حتما دستگاه را از برق جدا کنید.

تعمیرات یخچال در تهران

مجموعه تعمیراتی , تعمیرکاران حرفه ای را در اختیار دارد که شما می توانید با یک تماس در خواست تعمیرکار کنید . خدمات تعمیراتی ما در منزل است و تعمیرات یخچال در منزل برای شما فراهم می باشد و لازم به جابجایی وسیله خانه نیست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *