علت صدا دادن یخچال چیست؟ , چرا یخچال صدا میدهد؟ + تعمیر یخچال

 علت صدا دادن یخچال چیست؟ , چرا یخچال صدا میدهد؟  : یخچال از جمله وسایلی است که اصلا نمی توان بدون آن زندگی کرد و در هر اشپرخانه ی وجود داشته است. اینکه ما بتوانیم عیب یابی های ساده یخچال را خودمان یادبگیریم می تواند در بسیاری از موارد به کمک ما بیاید. شاید شما هم با این مورد برخورد کرده باشید که یخچال صدا بدهد ولی ندانید که مشکل کجاست. در ادامه این پست ما به شما کمک می کنیم تا با مواردی اشنا شوید که سبب بروز این مشکل می شوند .

در اکثر موارد وقتی در کارکرد یخساز یا موتور فن تبخیر کننده مشکلی ایجاد شود یخچال به صدا در می آید. که این دو صدا را می توان از یکدیگر تشخیص داد و البته که هر دو میتوانند برای ما ازاردهنده باشند و بخواهیم زودتر صدا را قطع کنیم.

علت صدا دادن یخچال

علت صدا دادن یخچال چیست؟

فن تبخیر کننده :

اولین موردی که می خواهیم بررسی کنیم فن تبخیر کننده است که می تواند سبب بروز صدا در یخچال شود. تبخیر کننده یا اواپراتور در محیطی است که میخواهد سرد گردد. مایع مبرد داخل تبخیرکننده به وسیله گرفتن گرما محیط تبدیل به بخار میگردد و در نهایت محیط را سرد خواهد کرد. این امکان ممکن است به وجود بیاید که فنی که در تبخیر کننده وجود دارد دچار اختلال و مشکل شده باشد و در زمان چرخش صدا ایجاد نماید.

در صورتی که فن تبخیر کننده یخچال مشکل داشته باشد و ایجاد صدا کند زمانی که درب یخچال باز می شود صدا نیز زیادتر خواهد شد. شما برای برطرف کردن این مشکل باید فنی که معیوب است را عوض کرده تا مشکل به صورت کلی برطرف گردد.برای این کار می توانید با تعمیراتی تماس بگیرید تا نیروی فنی متخصص برای تعمیرات یخچال در منزل را برای شما اعزام نماید .

موتور فن کندانسور :

از دیگر مواردی که میتواند صدا را در یخچال به وجود بیاورد موتورفن کندانسور است. در صورتی که بلبرنگ موتور کندانسور عیبی داشته باشد سر و صدا در یخچال ایجاد می شود. موتور فن کندانسور در پشت یخچال و پایین یخچال می باشد. برای اینکه به این قطعه دسترسی داشته باشید باید یخچال را جلو بیاورد و بعد پنل عقبی را باز کرده تا دسترسی شما به موتور کندانسور محیا گردد.

در هر دو صورت مشکل از فن باشد شما باید پیش از هر کاری با دستتان فن را بچرخانید. البته فن باید به آهستگی بچرخد و با دیگر قسمت ها سایشی نداشته باشد البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که در پروانه چیزی گیر نکرده باشد.

کمپرسور خراب و معیوب

ممکن است کم کم و با مرور زمان قطعه های داخلی درونی کمپرسور مستعلک گردد و کمپرسور از داخل دچار عیب و آسیب شود و صدا تولید کند. کمپرسور در اصل بخش مکانیکی دستگاه می باشد که موظف است سیال را فشرده کرده و آن را در همه ی سیکل به حرکت دربیاورد.

کمپرسورها پس از اینکه به صدا در می آیند میتوانند برای مدت زمان طولانی به کارشان ادامه بدهند اما پیشنهاد می شود در اسرع وقت عوض شوند.

جرم گرفتگی شیر ورودی

از دیگر مواردی که می تواند صدا ایجاد کند جرم گرفتگی شیرورودی است. شیر ورودی آب در یخچال یک کنترل الکتریکی بوده که مقدار ورود آب به مخزن آب و بخش یخساز را مشخص می نمایند. اگر این شیر رسوب بگیرد باید حتما تعویض شود. البته اگر قسمت یخساز نیز پر باشد ممکن است که سبب شود تا شیر ورودی نتواند به صورت صحیحی به کار خود ادامه بدهد.

شیر ورودی آب

در صورتی که یخچال صدا میدهد و مخصوصا زمانی که یخساز پر میباشد شیر ورودی دستگاه می تواند دچار ایراد شده باشد. شیر ورودی آب همانطور که اشاره کرده ایم یک کنترل الکتریکی می باشد که وظیفه تامین آب مخزن و یخساز یخچال را داشته و در این شرایط باز می شود.

با گذشت زمان این امکان وجود داشته که درون شیر رسوبات معدنی جمع شود و محدود سازی جریان آب را به دنبال داشته باشد. در صورتی که شما مشاهده کردید شیر ورودی آب صدا میدهد باید حتما آن را تعویض کنید. دقت داشته باشید که شیر ورودی آب را نباید تعمیر کرد چون جدا کردن شیر میتواند شیر را خراب کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *