عیب یابی یخچال و سرویس در منزل و رفع ایرادات احتمالی

عیب یابی یخچال و سرویس یخچال در منزل :  گاهی مشکلاتی برای یخچال فریزر ساید بای ساید ما به وجود می آید که می توانیم تا حد ممکن آن را در منزل تعمیر کنیم. البته در میان این مشکلاتی برخی از آنها بسیار جدی هستند که باید حتما توسط تعمیرکار انجام شود اما اگر یک مشکل جزئی باشد شما در منزل برای تعمیر اقدام می کنید. در ادامه این پست ما سعی کرده ایم تا شما را با مواردی آشنا کنیم که می توانید خودتان در منزل دست به کار شوید با ما همراه شوید:

در صورتی یخچالتان بخوبی کار نمیکند و به تعمیر نیاز دارد باید خودتان به دنبال عیب یابی آن باشید و سپس برای برطرف شدن آن عیب اقدام کنید. معمولا مشکلات و عیب یابی های یخچال به این صورت است که به تعمیر یخچال به واسطه متخصص نیاز دارید اما شما مشکلات ساده را خودتان به آسانی میتوانید برطرف کنید و در زمان و هزینه نیز صرفه جویی های را انجام بدهید.

عیب یابی یخچال

حل برخی از مشکلات ساده سرویس یخچال

 •  چک کردن اتصال برق
 • بررسی قدرت
 • کنترل
 • کویل کندانسور
 • و…

ایرادات رایج در یخچال و فریزر

 • به صورت کلی یخچال کار نمی کند
 • فریزر به صورت مداوم و یکسره کار میکند
 • یخچال به میزان کافی خنک نمی کند یا خنکی آن بیش از حد ممکن است
 • بوی بدی دارد و چکه یا سر و صدا می کند
 • بخوبی درب یخچال بسته نمی شود
 • همیشه چراغ یخچال روشن می ماند
 • عمل یخ زدایی یخچال بخوبی صورت نمیگیرد
 • اصلا یخچال کار نمی کند یا به قدر کافی خنک نمی کند
 • به صورت خودکار یخچال یخ زدایی را انجام نمیدهد

بهترین راهکاری که می تواند سبب شود تا طول عمر یخچال و فریزر زیادتر شود این است که در سال حداقل برای یکبار کندانسور خازنی را تمیز نمایید. در واقع این قطعه در برخی از یخچالها مانند ساید بای ساید و یخچالهای توکار به این نیاز دارد که در سال هر بار دو بار کاملا تمیز شود تا هیچ گونه آسیبی به آن وارد نشود ولی برخی از یخچالها که در پشت آن سیم کشیهای خازنی سیاه نصب گردیده باشند این خازنها نیاز ندارند که هر 6 ماه یکبار تمیزشوند.

یخچال اصلا کار نمیکند؟

اگر چراغ یخچال شما کار نمیکند و موتورها کارش را انجام نمیدهد باید موارد زیر را بررسی کنید و اگر مشکل جدی تری وجود داشت حتما توسط تعمیرکار یخچال بررسی شود:

1) چک کردن پریز برق

2) چک کردن تنظیم صحیح کنترل کننده ی سیستم سرمایشی

در صورتی که شما این موارد را بررسی کردید ولی بازهم مشکل یخچال فریزر شما برطرف نشود و کار نمیکند نیازی نیست درب یخچال را باز کنید چون سرمای درون آن از بین می برد وباید حتما با تعمیرکار تماس بگیرید تا بتواند برای برطرف کردن ایراد و مشکل یخچال شما اقدام کند.

به صورت مداوم یخچال کار می کند

اگر یخچال شما به این صورت است که همواره کار می کند چون میخواهد که عمل خنک کردن را انجام بدهد ولی این پروسه به صورت صحیحی انجام نمی شود و زمانی این اتفاق رخ میدهد که مواردی گزینه های زیر رخ میدهد:

 1. چون درب یخچال مداوم باز است
 2. چیزی اجازه نمیدهد که درب یخچال بسته شود
 3. لاستیک درب یخچال حالت آهنربایی ندارد
 4. چیزی سبب می شود که جریان هوای سرد حرکت خود را نداشته باشد
 5. برای تنظیمات سرمایشی درجه بالایی انجام شده است.

اولین کاری که شما باید در عیب یابی و تعمیر یخچالتان انجام بدهید این است که به لامپ یخچال توجه کنید اگر روشن است و شما قادرید صدای یخچال را بشنوید ولی تقریبا متوقف نمیشود باید مطمئن شوید گذرگاه بین فریزر و یخچال را چیزی مسدود نکرده باشد. علاوه بر آن این امکان وجود دارد که مایع خنک کننده کم باشد و چون این اتفاق رخ داده قادر نیست به دمای برسد که تنظیم شده است.

در صورت حل نشدن مشکل

با وجود شرایط فوق شما راهی به جز مراجعه به متخصص تعمیر لوازم منزل برای یخچالتان ندارید. چون تنظیم کردن میزان خنک کنندگی یخچال کار شما نیست. البته برخی دیگر یخچال ها که بدون توقف کار می کنند ممکن است در قسمت سیستم یخ زدایی اتوماتیک قطعه ی خراب شده باشد. پس از اینکه با متخصص تماس بگیرید و درخواست تعمیر کنید یک سری اقدامات را باید انجام بدهید که شامل موارد زیر است:

پیش از هر چیزی باید بررسی کنید که ایا یخچال شما میتواند خنک کند یا نه؟ اگر برفک در یخچال شما وجود داشته باشد با وجودی که از نوع بدون برفک است این امکان وجود دارد که هیچ نیازی به شارژ خنک کننده نباشد و تنها ترموستات آن نامناسب باشد یا کالیبرسیون صورت نگرفته باشد.

این اطمینان باید حاصل شود که وقتی یخچال میخواهد یخ زدایی را انجام بدهید شلنگ تخلیه وصل باشد. در هر دو سمت دکمه کنترل سرما چرخانده شود ، در صورتی که یخچال با دکمه خاموش نشود میتواند علت شکسته شدن دکمه باشد. باید با این شرایط با تعمیرکار تماس بگیرید. دقت داشته باشید اگر کارایی به صورت صحیح صورت نمی گیرد میتواند یخ زدگی خازن ها و رطوبت نیز وجود دلایلی برای عدم کارایی صحیح باشد که برای بهبود کارایی باید از یخ زدایی یخچال استفاده کرد.

چرا یخچال به میزان کافی خنک نمی کند یا خنکی آن بیش از حد است؟

در عیب یابی یخچال این سوال و مشکل می تواند برای خیلی ها به وجود بیاید که در این شرایط باید به سراغ سیستم کنترل سرما یا سنسورهای کنترل کننده دما رفت. یک دما سنج بردارید و دمای یخچال را اندازه گیری کنید اگر که دمای مناسبی ندارد باید تعویض سنسور کنترل دما را انجام بدهید. برای افرادی که در این زمینه تخصص کافی ندارند توصیه می شود از متخصص و تعمیرکار برای تعویص سنسور استفاده کنند

به صورت کلی یخچال شما خنک نمی شود مشکل از چیست؟ اگر این شرایط اتفاق افتاده است به کنترل کننده های الکتریکی باید شک کرد که حتما تعمیرکار باید برای تعمیر به شما مراجعه کند. اما پیش از تماس و مراجعه به تعمیرکار موارد زیر را حتما بررسی نمایید:

 • آیا صدای فن فریزر را می شنوید؟ آیا فن به درستی کار می کند؟
 • درجه کنترل کننده دما تغییر نکرده است؟ آیا این درجه بر روی وضعیت نرمالی است ؟
 • آیا فن کمپرسور را چک کرده اید؟

در صورتی که فن به درستی کار کند باید فن کمپرسور هم کار خودش را بخوبی انجام بدهد. اما اگر بین این دو مشکلی وجود داشته باشد یخچال نمیتواند خنک شود.

همیشه چراغ یخچال روشن است

اگر چنین مشکلی به وجود آمده است باید برای تعویض سوئیچ چراغ اقدام کنید که به آسانی انجام می شود ولی قبل از آن مطمئن شوید که این ایراد به وجود آمده است شما با باز و بستن کردن درب یخچال میتوانید متوجه شوید که چراغ همیشه روشن است یا نه. بعد از اینکه مطمئن شده اید برق یخچال قطع است برای تعویض با راهنمای همراه سوئیچ را جایگزین کنند. توصیه ما به شما این است که اگر در این خصوص اصلا اطلاعاتی ندارید از تعمیرکار یخچال استفاده کنید.

بخوبی عملیات یخ زدایی صورت نمیگیرد

معمولا یخچال های جدید قابلیت یخ زدایی و گرم کن را به صورت اتوماتیک داشته اند. به این ترتیب در هر چند ساعت عمل یخ زدایی به شکل اتوماتیک انجام میشود. ولی اگر بخوبی این پروسه صورت نگیرد موجب میشود تا دور لوله ها یخ باقی بماند و جریان هوا در یخچال و فریزر به درستی انجام نگردد. زمان یخ زدایی را عوض کنید تا عمل یخ زدایی ارتقاء پیدا کند. اگر این مشکل برطرف نشد ممکن است سیستم یخ زدا یا تایمر مشکلی داشته باشند که باید عوض شوند.

یخچال فریزرها عمر طولانی دارند و معمولا کمتر مواقعی نیاز به تعمیر خواهند داش ولی اگر مشکلی برای آنها به وجود بیاید خاصیت مواد غذایی درون آنها از بین می رود یا خراب می شوند. اگر ایرادات جزئی باشند که توسط افراد قابل حل هستند ولی اگر مشکل جدی رخ بدهد حتما باید به واسطه تعمیرکار برطرف شود.

درب یخچال خوب بسته نمی شود

ممکن است در این شرایط چیزی سبب شود که به عنوان مانع درب یخچال خوب بسته نشود. البته نوار آهنربایی یا لولا نیز میتواند دچار مشکل شده باشد. اگر بررسی کردید و ایراد را بدست آورده اید حتما آن را تعویض نمایید. اگر نیاز به تعویض دارید خودتان یا تعمیر کار اینکار را انجام بدهد.

یخچال بوی بد دارد ، زیاد سر و صدا می کند یا چکه میکند:

هر کدام از موارد فوق می تواند علت خاصی داشته باشد. اگر یخچال فریزر شما بوی بدی دارد باید هر چیزی را که حس می کند سبب بروز این مشکل شده است را خارج کنید و اگر این بو ادامه داشته است تمامی مواد درون یخچال را خارج نمایید و با مواد شوینده آن را به صورت کامل تمیز کنید. اما اگر بازهم این بو برطرف نشود باید چند تکه ذغال خشک بردارید و درون آن بگذارید تا بتواند بوی بد را جذب کند و مشکل برطرف گردد.

برای مشکل سر و صدا هم می تواند قطعه های شل شده باشد مثلا لوله های کمپرسور سفت نباشد یا غلتکها و پایه یخچال روی زمین به صورت صحیحی قرار نگرفته باشند یا اینکه کویل کندانسور شل است. در هر صورت اگر قطعه ی به صورت شل باشد سر و صدا ایجاد می کند که باید به وسیله ی آچار به درستی سفت گردد و تنظیم پایه ها نیز صورت بگیرد. هیچ وقت بیش از حد معمول یخچال را سفت نکنید.

چکه کردن یخچال نیز از دیگر مشکلاتی است که میتواند برای شما رخ بدهد. به صورتی کلی نشت کردن در یک یخچال از لوله تراکم است که به صورت درست به تانک تخلیه وصل نیست. راهکار دیگر این است که شما مسیر تخلیه آب فریزر را هم بررسی کنید که مسدود نباشد چون میتواند نشت را ایجاد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *