چرا آب ماشین ظرفشویی به درستی تخلیه نمی گردد؟

تخلیه نشدن آب ظرفشویی , چرا آب ماشین ظرفشویی به درستی تخلیه نمی گردد؟ ک  در صورتی که در ماشین ظرفشویی آب مصرف شده باقی بماند سبب ایجاد بوی بد خواهد شد. در واقع اگر آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود نشان دهنده یک ایراد در دستگاه است که ما سعی کرده ایم در ادامه موارد مختلف را بررسی نماییم. تا پایان این پست ما را همراهی کنید.

تخلیه نشدن آب ظرفشویی

بررسی علت های تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی شامل مدل های متفاوتی می باشند که ممکن است سبب تغییر در پروسه تعمیر ماشین ظرفشویی شوند. در هر صورت اگر ماشین ظرفشویی سامسونگ شما نمی تواند به صورت صحیح آبکشی را انجام بدهد نیاز است که به دنبال یک راه حل باشد و موارد مختلفی را ارزیابی کنید.

وجود موانعی که سبب می شود تخلیه ماشین ظرفشویی صورت نگیرد :

در صورتی که خردکش مواد غذایی دستگاه شما دچار عیب و ایرادی شده باشد خرده های مواد غذایی در شلنگ سبب گرفتگی شده و در نهایت تخلیه را با مشکل مواجه می کند. برای برطرف کردن این مشکل باید حتما اقدام به جدا کردن شلنگ تخلیه از پمپ کرده و آن را بخوبی تمیز کنید. اما حتما نسبت به تعمیر و تعویض شلنگ تخلیه اقدام کنید چون دوباره گرفتگی در شلنگ تخلیه رخ میدهد.

سبد آبکشی دچار گرفتگی شده است :

این مورد که البته بسیار رایج نیز می باشد باید به صورت صحیحی بررسی شود. سیستم آبکشی یک فیلتر دارد که سبب می شود خردههای موادغذایی وارد نشود. شما باید خودتان همه ی آبهای باقی مانده را برای بیرون کشیدن سبد آبکشی تخلیه نمایید. البته مراقب باشید که خرده های شیشه ممکن است دلیل گرفتگی سبب آبکشی دستگاه شده باشد. سبد آبکشی به واسطه پیچ و مهره در جای خود قرار داشته است. آن را باز نموده و بعد سبد را به بیرون بیاورید و حالا تمیز کردن اطراف فیلتر را انجام بدهید.

شلنگ تخلیه :

کنار موتور دستگاه شما لوله تخلیه را خواهید دید که وسیله دارد فاضلاب را به بیرون ماشین ظرفشویی انتقال بدهد و این فاضلاب برگشت داده نشود. در بیشتر مواقع دیده شده که خرده های موادغذایی موجب شده اند تا آب از ماشین ظرفشویی خارج نگردد. اگر ماشین ظرفشویی نتواند آب را به درستی تخلیه کند باید شلنگ تخلیه بیرون آورده شود و درون آن تمیز شود تا هیچ آشغالی وجود نداشته باشد و هر نوع گرفتگی آن نیز آزاده میشود و عموما به شکل زیر رخ میدهد که :

  • گرفتگی به واسطه خرده های غذا
  • پیچ خوردگی در شلنگ

توجه داشته باشید که اگر شلنگ دچار پیچ خوردگی شده باشد این امکان نیز وجود دارد که سوراخ شود. اگر نشتی آب را در شلنگ تخلیه مشاهده کردید باید سریعا بدانید که پیچ خوردگی رخ داده است و سریعا این مشکل را برطرف کنید. دقت کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر پیچ خوردگی شلنگ زیاد است حتما آن را تعویض کنید.

لوله کشی :

با این وجود افرادی که مشاهده می کنند لوله ماشین ظرفشویی شان دچار ایراد و مشکلی شده است بهتر است آن را عوض کنند چون لوله های که عیب دارند تعمیر نخواهند شد و بهترین راه کار در مقابل با آن ها تعویض است. بیشتر لوله های که عیب و مشکلی دارند متاسفانه آبهای کثیف را دوباره به ماشین ظرفشویی بازگشت میدهند یا به صورت کاملی باز نمیشوند تا همه ی فاضلاب از ماشین بیرون برود.

اگر می خواهید متوجه شوید که واقعا مشکل از لوله است که ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود باید شلنگ تخلیه را خارج نموده و بعد ماشین را با آب پر کرده و آن را تخلیه نمایید. یک سطل بردارید تا آب تخلیه گردد. در طول مدت زمان تخلیه شما خواهید دید که شیر آب باز می شود و بعد از تخلیه آب نیز این شیر بسته نخواهد شد یا به صورت کاملی تخلیه نمی گردد.

پمپ تخلیه :

در ماشین های ظرفشویی کمتر این مشکل به وجود می آید که پمپ دچار خرابی شود. از یک پروانه استفاده می شود که پمپ تخلیه بتواند آب را از ماشین ظرفشویی تخلیه نماید. به دلایل متفاوتی این امکان وجود دارد که پمپ ایرادی پیدا کند.

پمپ به وسیله ی یک شی خارجی می تواند مسدود شده باشد. در زمان شروع شستشو اگر شما صدای کلیک کلیک خفیفی را می شنوید که از سوی موتور است. این صدا نشان میدهد که در پمپ تخلیه یک شی خارجی وجود دارد.

اگر شما شلنگ تخلیه را قطع کنید یا هر اتصالی که سبب شود در زمان چرخش ماشین ظرفشویی دچار آسیب شده باشد این مشکل برطرف میگردد. پیچ های صفحه پایه ی ماشین ظرفشویی را باز نموده و بعد سوئیچ جریان آب را نیز قطع نمایید.

عموما به واسطه پیچ ها پمپ ها در جای خودشان قرار میگیرد. پیچ را باز کرده و بعد آن را بیرون بیاورید. در زمان باز نمودن پیچ ها و زمانی که می خواهید پمپ را بیرون بیاورید باید دقت زیادی داشته باشید. این موضوع را دقت کنید که اگر در این هنگام متوجه هر مانعی شدید حتما به بررسی آن بپردازید که آیا پیچ یا اتصالی وجود نداشته باشد که سبب نگه داشتن پمپ می گردد.

البته پروانه ها را نیز چک کنید که مواد غذایی یا اشیاء خارجی دیگری سبب عدم کارکرد صحیح آنها نشده باشد. تمیز کردن آنها و برطرف کردن مواد غذایی به سادگی انجام می شود. با انگشت خودتان پروانه ها را بچرخانید تا متوجه شوید که آیا به صورت صحیح کار می کنند یا خیر.

عملکرد موتور :

اگر موتور عملکرد صحیح نداشته باشد تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ شما نیز انجام نمی گردد. بررسی کنید که آیا موتور در جهت صحیح میچرخد یا خیر. در صورتی که موتور نمیچرخد با استفاده کردن از یک متر بررسی کرده که آیا مدار به پایانه ها میرسد یا نه؟ اگر در پایانه ها جریان باشد پس پمپ تخلیه کار نمیکند چون در سیم پیچ موتور ایرادی وجود دارد یا قفل شدن موتور صورت گرفته است. موتوری که قفل شده باشد در تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ می تواند تعویض گردد.

اگر عدم جریان به پایانه ها صورت گرفته باشد این امکان وجود دارد که کنترل الکتریکی دچار مشکل باشد یا تایمر و سوئیچ های درب ماشین ایرادی برداشته باشند. در صورتی که شما هیچ آشنایی با مدارهای الکتریکی یا اتصالات ندارید توصیه ما به شما این است که یک شرکت معتبر و تعمیرکاران حرفه ای را برای تعمیر ماشین ظرفشویی خودتان انتخاب نمایید.

تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر ماشین ظرفشویی شما می توانید در کنترل پنل دستگاه خود تایمر را مشاهده کنید. تایمر، موتور ، سلونویید تخلیه را کنترل می نماید. احتمال دارد که تایمر شما دچار عیبی شده باشد و موجب تخلیه آب کثیف نگردد. توصیه ما به شما در چنین شرایطی تعویض تایمر است. برای تایمرهای که خراب هستند باید دوباره ماشین ظرفشویی سیم کشی شود. هر ماشین ظرفشویی برای خود یک نمودار سیم کشی داشته است. شما می توانید به صورت دقیق اتصال های تایمر را که سیستم تخلیه را مدیریت میکنند پیدا کنید. مشکل با بررسی تداوم جریان مشخص می شود که به آسانی و با کمی دقت خودتان می توانید آن را پیدا کنید.

در صورتی که جریان به تایمر میرسد ولی جریان را نشان نمیدهد پس باید بدانید که تایمر دچار ایرادی شده است. دقت کنید اگر که جریان خارج می باشد پس باید سیم را دنبال کرده تا جایی که قطع جریان صورت گرفته باشد. هر گونه ایراد و مشکلی در سیم کشی شما را مجبور می کند تا تعویض سیم ها را انجام بدهید.

دفع زباله

لوله تخلیه ضایعات یک درپوش سخت دارد که منجر به محدود کردن سیستم آبکشی می تواند شود. در طول نصب یا راه اندازی دستگاه ممکن است این مشکل رخ بدهد. اکثرا برای دفع زباله های تازه نصب شده رخ میدهد. باید درپوش برداشته شود و بررسی شود که آیا پس از آن تخلیه آب به صورت صحیحی انجام می شود یا خیر؟ در صورتی که شما از ماشین ظرفشویی تان استفاده می کنید این امکان وجود دارد بخواهید دفع زباله را برای گرفتگی آن بررسی کنید. باید شلنگ تخلیه را بیرون بیاورید و بست دستگاه دفع زباله یا قسمت تاشو و شلنگ تخلیه را تمیز نماید.

اگر این خرده های مواد غذایی موجب گرفتگی شده اند که از دزات بزرگ تر مواد غذایی می باشد پس باید خردکن موادغذایی نیز بررسی گردد.

توپی چک کننده دستگاه

گاهی ماشین ظرفشویی آبکشی را انجام میدهد اما در کفه ی ماشین ظرفشویی آب قرار میگیرد که میتواند برگشت جریان آب از تخلیه آب دستگاه این مشکل را به وجود بیاورد. توپی چک کننده دستگاه در دریچه بازرسی به صورت یک توپ پلاستیکی کوچک بوده که جلوگیری از بازگشت جریان آب فاضلاب را برعهده دارد. زمانی که این توپی گیر کرده باشد به واسطه دریچه بازرسی تخلیه آب انجام نمی گردد. به وسیله ی یک پیچ گوشتی باید این توپی را آزاد نمایید و روان کننده را به آن بزنید تا مشکل برطرف شود.

اگر تمامی موارد ذکر شده در پاراگراف های فوق را بررسی کردید ولی بازهم نتوانستید این مشکل را برطرف کنید حتما باید از یک تعمیرکار حرفه ی کمک بگیرید تا بتواند مشکل را به بهترین شکل ممکن برطرف نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *